Bizler, yaşamın farklı disiplinlerinden, farklı alanlarından ve farklı deneyimlerinden gelen ve yolları ortak bir paydada kesişen bir grup insanız. Ortak paydamız ise İNSAN.

"

Ceren Yartan

Sabancı Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Bölümü’nden fakülte birincisi olarak mezun olduktan sonra Anadolu Kültür’de proje asistanlığı yaptı; Açık Radyo’da bir müzik programını sundu. Fulbright bursuyla gittiği Washington Üniversitesi, St. Louis Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde Nuruddin Farah yazınında aidiyet konusuna odaklanan teziyle yüksek lisansını tamamladı. İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olması vesilesiyle başlayan İstanbul’un Yüzleri projesi kapsamında İstanbul’un 100 Güncel Sanatçısı (2010) adlı kitabı yayımladı. İzleyen yıllarda İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda (İKSV) önce editör, sonrasında kültür politikaları araştırma uzmanı olarak çalıştı. Bu sürede Yerel Yönetimler İçin Kültürel Planlama (2016), Kültür-Sanatta Katılımcı Yaklaşımlar (2017) adlı raporların proje ekibinde yer aldı ve yayıma hazırladı. Müzik, edebiyat, feminizm ve güncel sanat üzerine sunumlar yaptı ve yazıları yayımlandı. Çevre ve kent politikaları alanına da odaklanmaktadır. Son olarak Cerattepe: Mekanda Adalet İçin Yurttaş Davaları (2019) adlı kitabı yayıma hazırladı. Ayrıca gündem dışı meseleleri; edebiyattan sanata, psikolojiden nörobilime uzanan duraklara uğrayarak inceleyen 11 Dakika adlı podcasti hazırlayıp sunmaktadır. Mekanda Adalet Derneği başta olmak üzere çeşitli STK’lar ve kültür-sanat kurumlarının projelerinde editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır.

 

 

Ceren Yartan’ın odaklandığı meseleler arasında kültür politikaları, kültür-sanat ve katılım mekanizmaları, kültür-sanat ve toplumsal cinsiyetin kesişim noktaları, feminizm tartışmaları, gündelik hayat deneyimi ve bunlara dokunan kavramsal tartışmalar yer almaktadır.

Ceren'in son günlerde yoğunlaştığı ve "11 Dakika" adı altında hazırladığı Podcasts'lerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 

https://open.spotify.com/show/6SeEtJcqOyAhoZSrtmtpom?si=xQ_El2fjTxOqBoarqs6qAg

https://www.youtube.com/channel/UCks7RVfAInnmAtYnB8WMzEw?view_as=subscriber

https://podcasts.apple.com/tr/podcast/11-dakika/id1485884891

Mehtap Yıldırım Öztürk

Ankara Hukuk Fakültesi mezuniyetinin ardından Harvard Hukuk Fakültesinde yüksek lisans yapan, Ankara ve New York barolarına kayıtlı olan Av. Mehtap YILDIRIM ÖZTÜRK 20 yılı aşan danışmanlık kariyerinde global bir hukuk firmasının ortağı olarak çeşitli sektörlerde çok sayıda büyük şirketi temsil ettikten sonra kurumsal hayatı geride bıraktı. Kendini arama sürecinde kariyerini de yeniden tanımlayıp bu kez başta hukukçular olmak üzere her meslekten ve yaşamın her noktasındaki bireylere kendilerini ve yaşamlarını yeniden tanımlama ve daha iyi versiyonlarına ulaşma yolculuğunda eşlik etmek ve destek sağlamak üzere üzere farklı bir yolculuğa çıktı. Uluslararası Koçluk Federasyonu üyesi ve profesyonel Erickson koçu olan Mehtap, insanlara karşı doğuştan merak ve ilgiyle donanmış biri olarak birey ya da kurumların yeniden yapılandırıcı ve dönüştürücü koçluk süreçlerine eşlik ediyor, seminer ve eğitimler veriyor.  Her bireyin benzersiz olduğu farkındalığıyla her müşterinin kişisel ve profesyonel ihtiyaçlarını karşılamak üzere müşteriye özel yaklaşımlarla koçluk ve mentorluk sunuyor

Sertifikalar:

İleri Metaforlarla Koçluk, Erickson Coaching International- Denge Merkezi, 2019
Koçluğun Sanatı ve Bilimi, Erickson Coaching International- Denge Merkezi, 2019
NLP Uygulayıcı, Erickson Coaching International- Denge Merkezi, 2018
Zihnin Kozmolojisi, Erickson Coaching International- Denge Merkezi, 2018
Bütünsel Kuantum Okuma, Denge Merkezi, 2018
4 Kadran Kuantum Düşünme, Erickson Coaching International- Denge Merkezi, 2017
Bilinç Aşamaları, Erickson Coaching International- Denge Merkezi, 2016
NLP Değişim Atölyesi, Denge Merkezi, 2004

Mehtap'ın çalışmalarını izlemek ve yaşama dair yazılarına ulaşmak isterseniz aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://www.mycoaching101.com/

Blogger aluna101.wordpress.com

Nalan Yıldırım Akdeniz

Nalan Yıldırım, lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde, lisansüstü eğitimini ise kamu yönetimi ve siyaset bilimi alanında tamamladı. Çalışma hayatının ilk yirmi yılında kamu sektöründe mühendislik ve yöneticilik yaptı.   Kırklı yaşlarının başında, kamudaki işinden emekli olduktan sonra, yoga eğitmenliği ile başlayan, yaşamı anlama, öğrenme ve öğrendiklerini hayata geçirme çabası onu kişisel gelişim alanına getirdi. Nalan aynı zamanda  hipnotist, astroloji eğitmeni, felsefe ve psikoloji tutkunu biridir.

Nalan okumayı, araştırmayı, öğrenmeyi, düşünmeyi, öğrendikleriyle ilgili konuşmayı çok sever. Ona göre yaşam, bitmeyen bir öğrenme sürecidir. Ve asıl önemli olan hiçbirimizin aslında öğrenmenin öznesi ya da nesnesi olmadığı, hepimizin öğrenme sürecinin önemli bir parçası olduğunu idrak etmektir. Ancak bu şekilde bilgi yaşam bulup bilince dönüşebilir.

Nalan, şu anda, farkındalık danışmanlığı yapıyor ve  astroloji eğitimleri veriyor. Fizikten felsefeye kadar biriktirmiş olduğu bilgilerini aktarabileceği atölye çalışmalarını da gerçekleştiriyor.  

 

 

Elif Zilan

Lisans eğitimini Gazi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde onur derecesi ile tamamlayıp, ardından Yüksek Lisans eğitimini İspanya’nın başkenti Madrid’de Sahne Sanatları üzerine yapmıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Çağdaş Dans Topluluğuyla başlayan on dört yıllık dans hayatını yurt içinden ve yurt dışından değerli dansçılarla çalışarak ve Uluslararası Dans Festivali organizasyonlarında bulunarak geliştirme imkânı bulmuştur. Türkiye’de ve İspanya’da dans dersleri vererek eğitmen olarak çalışmıştır. 2010 yılında Barselona’da aldığı Sanat Terapi Eğitimini, Dans ve Terapi üzerine almış olduğu eğitimlerden sentezlediği bilgilerle birleştirerek, dansla şifa alanında "Magical Dance, Büyülü Dans" adında kendi dansını oluşturmuştur. Bu kapsamda 2014’den beri "Kendini Kendinle Yarat" adlı şifa dansı atölyeleri düzenlemektedir. Anadoluya ait Sema ve Semah kutsal dönüş ritüellerinin insan üzerindeki geliştirici etkisini farketmesiyle bu ritüelleri modern bir çizgide buluşturarak farklı bir sentez oluşturmuştur. Yurt dışında ve yurt içinde bir çok yerde çağdaş sema gösterileri yapmaktadır. San Fransisco ve Washington DC gibi önemli merkezlerde “Prayformance” adı altında performans yapmış ve şifa dansı atölye çalışmaları düzenlemiştir.

Bu çalışmaların yanı sıra 2015 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde katılmış olduğu “Sosyal Dönüşüm İçin Sanat Jam” buluşmasını, Eylül 2016’da Anadolu’ya getirerek organizasyonun çekirdek ekibinde çalışmıştır. (http://anadolusanatjam.com/)  Halen, topluluklarda iletişim çemberleri kolaylaştırıcısı, meditasyon uygulayıcısı olarak bir çok organizasyonda yer almasının yanında çocuk masalları yazarak ve çocuklara yaratıcı drama, yaratıcı dans atölyeleri düzenleyerek geleceğe tohum atma çabasındadır. Ayrıca, topluluk oluşturmak, şiddetsiz iletişim, ekolojik yaşam ve organik tarım üzerine eğitimlerini sürdürmektedir.

Halihazırda Atılım Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde beden ve mekan farkındalığı üzerine “Beden, Mekan ve Devinim” ve “Mekan ve Enstalasyon” derslerinin öğretim görevlisi ve Matine Suare Çocuk Akademisi’nde yaratıcı drama, yaratıcı dans ve İspanyolca oyunlar derslerinin eğitmeni olarak çalışmaktadır.

Her ana minik bir güzellik katmak niyetiyle, kalbinin sesi onu nereye götürüyorsa oraya dansı, resmi ve yazdığı masalları ile gider. Hayat amacı kendini ilahi aşk ve güzellikler yoluna adamak ve bu yolda keşfettiklerini olabildiğince paylaşmaktır.

Gül Meriç Çoşkun

Çocukluğunu çok farklı şehirlerde mutlu geçirmiş, tahsilini Ankara Gazi Üniversitesinde tamamlamış bir memur çocuğu.  Kendini bildi bileli, yaşama karşı çok hareketli, arkadaş canlısı, sosyal, cesur, meraklı, zaman zaman alaycı, neşeli, esprili bir yaklaşımı var. Gül tüm canlıları sever; doğa, kitaplar, müzik ve de çocuklar/gençler (hele hele de farklılarsa) en temel ilgi alanlarıdır.  Her yüzün görünenden fazlasını içerdiğinin bilinciyle bakar insanlara. “Gözler, kalbin aynası” mıdır bilemez ama, yine de konuşurken kişilerin gözlerinin ta içine bakar. Her şeyin kendi akışı içinde olduğunun ve dönüştüğünün, hepimizin de gün be gün değişerek dönüşmeye devam ettiğinin bilincindedir; yani zaman ve mekânın  değişimi gibi tüm canlıların da değişimine, gelişimine inanır ve de ona göre uğraş verir.

      

Yıllardır ilkokul, ortaokul öğretmenliği yapmış. Bu sürede çoğunluğu Koza (Koza davetiyeleri ile hiçbir ilgisi yok) Yayınları’ndan olmak üzere yardımcı kaynak kitapları, yaprak testleri basılmıştır. Bir de çocuk/ilk gençlik romanı bulunmaktadır. On yıla yakın Eğit-Der ve KEÇEV (Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı) yönetimlerinde bulunmuş. Yıllarca Eğit-Der’in yayın organı Abece Dergisinin “Genel Yayın Yönetmenliği”ni yapmıştır.

 

Okumaya, yazmaya, evdeki ve sokaktaki hayvanlarla ilgilenmeye, sevmeye ve de çocuklarla/gençlerle aykırı çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

Sevim Zor

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği'ni bitirdikten sonra 25 yılın üzerinde, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli yazılım projelerinde, özellikle sağlık yazılımları alanında çalıştı.

Hollanda'da yaşadığı dönemde, 2007 yılında "Duurzame Dinsdag" (Sürdürülebilir Salı) ulusal programı kapsamında "Koken voor Morgen" (Yarın İçin Yemek) projesi ile birincilik ödülü aldı. Ödüle değer bulunan projesi, soframızda tükettiğimiz besinlerin topraktan masamıza gelene kadar geçen süreçteki su tüketimleri (water footprint, su-ayakizi) konusunda farkındalık yaratmak amaçlı bir yemek kitabı hazırlamaktı. 
Projesini hayata geçirebilmek için "Voor Morgen" (Yarın İçin) adında bir vakıf kurdu. Hesaplamalarında ve eğitimlerinde kullanmak üzere; yemeklerin su-ayakizini hesaplayıp, aynı besin değerine sahip ancak daha çevre dostu alternatif malzeme önerileri yapan bir yazılım geliştirdi. Sürdürülebilirlik ve su-ayakizi kavramlarına dair bilgileri ve çevre dostu yemek tariflerini hazırladığı websitesinde paylaştı. Hollanda’nın Den Haag şehrinde yaşayan 100 Türk kadını ile çeşitli yemek pişirme atölyeleri düzenleyerek, mutfakta sürdürülebilirlik ve çevre dostu yemek pişirme eğitimleri verdi. 

2014 yılında ilk kez Hindistan’a gitti ve Ayurveda ile tanıştı. 2015 yılında bir yazılım projesini gerçekleştirmek üzere Hindistan’da bulundu ve iş seyahatleri süresince Ayurveda ile şifalandı. 2016 yılında bu kadim bilgiyi daha fazla öğrenmek, sevdiklerinle paylaşmak ve onları da faydalandırmak amacı ile Kerala bölgesinde Asramam Training College’de Ayurveda ve Panchakarma eğitimi aldı. 

Ayurveda felsefesi ve Ayurveda’nın evren ile uyum içerisinde, farkındalıkla yaşam anlayışını kendine çok yakın buluyor. Hayatının ikinci yarısında; kendini Ayurveda konusunda sürekli olarak eğitmek ve öğrendiklerini paylaşma kararı aldı. 

Çevre, doğa, sağlıklı, beslenme ve yazılım hayatının içinde hep var olan, birbirinden ayrılamaz parçalardı. Artık; yazılım geliştirme konusundaki birikimleri, Ayurveda konusundaki çalışmalarını destekliyor.

http://dogacanim.com/

nambrs.com

  • Facebook - Beyaz Çember
  • Instagram - Beyaz Çember

0312 215 95 59

0532 692 04 65

Bişkek Caddesi 37/2

Emek, Ankara