Hipnoz Nedir?

(Nalan Yıldırım)

Hipnoz belki en fazla yanlış bilinen ve üzerinde sürekli spekülasyon yapılan konulardan biridir.  Hipnoz denince genel olarak akla,  sıra dışı yetenekleri olan birilerinin yaptığı gizemli ya da sihirli bir uygulama anlaşılır.   Zaten, hipnotistler de çoğu zaman bunun böyle anlaşılmasını isterler. Böyle olunca da hipnoz, bu gizemli yanıyla, sanata, hikayelere ve hatta mitlere konu olmuş ve zamanla ona yüklenen anlam daha da sihirli hale gelmiştir.

Oysa ki hipnoz bir uyku hali değildir. Hipnoz,  kendinden geçme ya da bilinçsiz bir hale gelme durumu ise hiç değildir.  

Hipnoz uyku ile uyanıklık arasında, bilinçle bilinçaltının aynı anda açık olduğu ancak “krıtik faktör” adı verilen bilinç altı bekçilerimizin,  geri çekildiği ve bilinç altının telkinleri kabul etmeye hazır olduğu bir durumdur. Ama bizi tehlikelerden koruyan ani reaksiyonları verme yeteneğimiz hala devrededir. Bilinçaltımızın bekçilerinden oluşan “krıtik faktör” tamamen ortadan kalkmamış yalnızca pasif hale geçmiştir. Üstelik, olası tehlikelere karşı bilinçli tepki vermemizi ve kendimizi savunabilmemiz, sağlayan bilinç de açıktır. 

Hipnoz hali, bir takım teknikler kullanılarak, olabildiğince gevşemiş, rahatlamış ve kendini tamamen transa bırakmış bir beden ve zihin durumuyla oluşturulur. Dolayısıyla apart hali ortadan kalkmış, kritik faktör bir tehlike olmadığına inanarak geri çekilmiştir.  Aslında hipnoz, gün içerisinde defalarca otomatik olarak yaşadığımız bir zihin durumdur ve hepimiz farklı derecelerde gün içerisinde bunu deneyimleriz. Sonuç olarak herkesin kolay ya da zor hipnoz olabilme yeteneğine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca, herkesin teknik olarak hipnoz yapabileceği de söylenir. Kişiyi hipnoz durumuna getirebilmek için kullanılan teknikler çeşitlidir. Bu tekniklerin etkinliği doğal olarak, hipnoz yapan kişinin bilgisine ve becerisine göre değişebileceği gibi, hipnotist kendine özgü bir sentez de geliştirmiş olabilir. En yaygın olarak kullanılan teknik kişiyi bakışlarıyla bir noktaya konsantre edip, konsantrasyondan ani gevşemeye ve telkin aracılığı ile de gevşemeden hipnoza sokma tekniğidir.  Bu tekniğin aynı zamanda oldukça güvenli olduğu söylenmektedir. Ayrıca kullanılacak teknik hipnoz yapılacak kişiye göre de değiştirilebilir.

Bu haliyle hipnoz için, sihirli ya da mistik bir şeyden öte, tabi ki beceri isteyen ancak öğrenilebilir bir tekniktir denilebilir.  Ancak, kişiyi uygun bir teknikle hipnoza sokmak sadece işin başlangıç aşamasıdır. Asıl olan, hipnozdaki kişinin telkini kabul etmesini sağlamaktır. Bunun için en çok hayal kurma tekniği kullanılır. Bilinçaltımızın sözlerden çok resimlere tepki verdiği bilinir. Bu nedenle kişiye verilen telkinde, telkinin içeriğine uygun küçük hikayeler yer alır ve kişinin hayal etmesi istenir. Bu hikayeler kişide zihinsel bir yaşantıya dönüştürülür. Sonuç olarak, hipnoz olan kişi de bu hayale uygun duygu durumu ortaya çıkar. Esasen hikaye de bu duygu durumunu ortaya çıkarmak üzere yazılmıştır. Ve telkinlerle bu duygu durumu zihne iyice çapalanır.

Bir hipnoz seansındaki en önemli şey telkindir. Telkinler önceden ustalıkla kurgulanmış olmalı, kişide iritasyona ya da kaygıya neden olmamalıdır. Telkinlerde kullanılan hipnotik dil çok önemlidir ve kullanılan dil yapısı asla hipnozdaki kişinin zihnini uyarmamalı ve düşünmeyi kışkırtmamalıdır.  (Böyle bir telkinin kişiye bir zararı tabi ki olmaz, kişi yalnızca telkini reddeder ve hipnozdan çıkar) Aksi taktir de kişi hipnozdan çıkar ve seans hiçbir işe yaramaz.  Tabi ki hipnoz yapılması uygun olamayan kişiler ve durumlar da vardır.  Hipnotist bu konuda mutlaka yeterli bilgi donanımına sahip olmalıdır.

Hipnoz kişisel gelişim ve dönüşüm için belki de sahip olduğumuz en eski ve en kıymetli araçlardan biridir.  Çünkü pozitif ya da negatif olarak bilinçaltımıza kodlanmış olan ve bizim hipnoz geçmişimizi oluşturan tüm bilinçaltı etiketlerimiz en kolay yine hipnozla değiştirilebilir. 

  • Facebook - Beyaz Çember
  • Instagram - Beyaz Çember

0312 215 95 59

0532 692 04 65

Bişkek Caddesi 37/2

Emek, Ankara